Pnömokonyoz | Seramik Firmaları

Son Trendler

TR Seramik Bayileri--------------------------
Facebook'ta Bizi Bulun

Yeniliklere ve seramik sektöründen haberlere en önce siz ulaşın ...
Teknik Bilgiler

Pnömokonyoz


Tıpkı sektörümüz olan seramik sektörü gibi toza maruz kalınan ortamlarda çalışan personellerin solunumu yapması sonucu akciğerlere tozun girmesi ve tozun akciğerlerde birikmesi ile akciğer dokusunda hasar meydana gelmesi sebebiyle oluşan her türlü hastalığa pnömokonyoz denilmektedir.

pnomokonyoz

Seramik sektöründe bu güne kadar net bir pnömokonyoz vakası görülmemiş olsa da bu görülmeyeceği anlamı taşımamaktadır. Ancak vitrifiye sektöründe daha önceden pnömokonyoz vakasına rastlanmıştır.

2014 Ekim ayında çıkan yeni tozla mücadele yönetmeliği ile pnömokonyoz konusunda daha bilinçli ve yetkili davranılmaya yönelinmiştir.

Mevzuat

Resmi Gazete Tarihi: 05.11.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28812

TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ

MADDE 4
j) Standart akciğer radyografisi: En az 35×35 cm ebatında ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografileri Sınıflandırılması kriterlerine göre değerlendirilebilir akciğer radyografisini veya
dijital akciğer radyografisini,
ifade eder.
MADDE 11
(3) Bu Yönetmelik kapsamına giren asbest ve türleri, kuvars içeren tozların bulunabileceği işyerlerinde çalışanların standart akciğer radyografileri okuyucu tarafından ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografi Sınıflandırılmasına göre değerlendirilir.

Bu yönetmelikler çerçevesinde özet ile şöyle denilmektedir;

Periyodik personel muayenelerinde (kontrollerinde) akciğer grafileri (röntgenleri) en az 35×35 cm ebatında ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografileri Sınıflandırılması kriterlerine göre değerlendirilmelidir ve bu değerlendirme yetkili (sertifikalı) Pnömokonyoz Okuyucusu tarafından yapılmalıdır.

Bu konu ile ilgili olarak da Pnömokonyoz Okuyusu eğitimleri düzenlenmiş olup başarı ile tamamlayan hekimler Pnömokonyoz Okuyucusu sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Pnömokonyoz okuyucu hekimler tüm Türkiye ‘de hizmet verebilmektedir. Bu konuda destek, detaylı bilgi ve her türlü hizmet talebi için Eskişehir ‘de bulunan ancak tüm Türkiye ‘de hizmet veren Hekim Can OSGB ile iletişime geçebilirsiniz ya da yine İlk Yardım Eğitim Hizmeti de veren Hekim Can OSGB tarafından kurulan www.pnomokonyoz.com web sitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Pnömokonyoz sitemize 17 Ekim 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.544 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Haber Resim Galerisi

Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz
Pnömokonyoz

Yorumlar