Seramik; 8000 yıllık Tarih… | Seramik Firmaları

Son Trendler

TR Seramik Bayileri--------------------------
Facebook'ta Bizi Bulun

Yeniliklere ve seramik sektöründen haberlere en önce siz ulaşın ...
Teknik Bilgiler

Seramik; 8000 yıllık Tarih…


Seramik TarihiSuyu, toprağı ve ateşi kullanmayı öğrenen insanoğlu nihayetinde üçünü birlikte kullanmayı yaratıcılığını ve hünerlerini kullanarak buldu. Böylelikle 8000 yıl önce Anadoluda insanlık tarihinin en eski destanlarından biri oluştu. Hitit, Libya, Bizans, Selçuklu gibi birçok zengin kültürlerle harmanlanan bu bereketli topraklarda M.Ö 6000 yılında Çatalhöyük civarında ilk seramik üretildi. Çin uygarlığı ise ilk çömleğini yapmak için daha iki bin yıl bekleyecekti..
İnsanlık tarihi kadar eski olan bu gelenek, tarihin akışı esnasında farklı şekillerde insanoğluna hizmet verdi. Kap, kadeh, çömlek, takı, oyuncak…  Farklı ve zengin kültürlerin izlerini taşıyan bir araç olarak mevcudiyetini sürdürdü.Bakırın bile yıpranıp ufalandığı zorlu zaman yolculuğunda seramik dayanıklılığı ve pürüzsüzlüğüyle geçmişin ışığını taşıyan bir belge gibi günümüze kadar ulaştı.
Eski çağlardan beri gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak kullanılan, sanatsal yönüyle de uygarlığın simgelerinden olan seramik, topraktan yapılmış bir malzeme olduğu  içinde doğya saygılı olmayı başarmıştır. Seramik, eski tarihten günümüze kadar mimaride, mutfak gereçleri olarak, süs eşyası ve hatta haberleşmede kesintisiz olarak kullanılmıştır. Bir başka özelliği ise Avrupa uygarlık tarihini resmeden bir belge olmasıdır. İnsanoğlu gelişimi boyunca kullandığı pişmiş topraktan yapılma bu malzemeye sürekli kendinden, kültüründen birşeyler katarak sürekli revize etmiştir. İnsanoğlu yerleşik hayata geçtiği ilk yıllarda malzemeleri birbirine katmayı öğrenmiş ve seramik de bu sayede ortaya çıkmıştır.
İlk seramik sanat eserleri
Tarih M.Ö 6000 yılını gösterdiğinde, Alacahöyük’te bulunan seramik çanak-çömlekler tarihe not olarak düşülen ilk seramik buluntular olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu eserler aynı zamanda seramik alanındaki ilk sanatsal ve özgün yapıtlar olarak bilinmektedir.

eski seramik makinesi

Seramik; 8000 yıllık Tarih… sitemize 07 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.644 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar