Seramik – Fayans Temizliği | Seramik Firmaları

Son Trendler

TR Seramik Bayileri--------------------------
Facebook'ta Bizi Bulun

Yeniliklere ve seramik sektöründen haberlere en önce siz ulaşın ...
Teknik Bilgiler

Seramik – Fayans Temizliği


Seramik karoların, porselen karoların ya da fayansların yüzeylerindeki lekeler zaman zaman can sıkıcı olabilmektedir. Genellikle bu tip seramik karolar, fayanslar leke tutmama özelliği ile bilinse de leke sorunları yaşanabilmektedir.

fayans seramik temizlik

İlk olarak karşımıza çıkan sorun yeni alınan bir ürünün üzerindeki yapışkan sorunu olabilmektedir. Yani ürünün üzerine yapıştırılmış bir etiket ve kalıntılarını temizlemek zorunda kalabiliriz. Bu tip yapışkan ve etiket lekelerini seramik karonuzdan yada fayansınızdan temizlemek için kireç sökücü, sulandırılmış tuz ruhuyla sünger, naylon veya kıl fırça ile temizlendikten sonra duru su ile durulanarak temizlenmelidir. Harç ya da kireç lekeleri gibi lekeler de aynı bu yöntemle temizlenebilmektedir.

İçeçek, yiyecek, kozmetik ürünler ve zift lekelerini temizlemek için sıcak su ile sıvı deterjan kullanımı yeterli olacaktır.

Eğer zift gibi lekeler yukarıdaki yöntem ile çıkmazsa aseton da kullanılabilir.

Boya lekeleri eğer su bazlı ise zaten su ve deterjan ile çıkması kolay olacaktır, ancak değil ise tiner kullanılması gerekmektedir.

Daha zor lekeler için toz deterjan da tercih edilebilir.

Uunutulmamalıdır ki tüm temizlik işlemlerinden sonra muhakkak yüzeyler  su ile durulanmalıdır. Temizlik esnasında tel sünger yada tel fırça gibi seramik karonun yada fayansın yüzeyine yani sırına zarar verecek, çizecek ürünler kullanılmamalıdır. Bu tip ürünlerde yüzeylerin çizilmemesine özen gösterilmelidir.

Özet olarak sıvı ya da toz deterjan ve kıl fırça / yumuşak bir sünger ile neredeyse temizlenemeyecek leke yoktur. Tabiki tüm ürünlerde olduğu gibi fayans ve seramik karolarda da lekenin zaman geçmeden temizlenmesi önemlidir.

Sizde eğer çıkmayan farklı bir lekeniz var ise ya da farklı bir görüş / öneriniz var ise aşağıdaki yorumlar kısmından yorum yazarak fikrinizi paylaşabilirsiniz.

 

Seramik – Fayans Temizliği sitemize 11 Haziran 2014 tarihinde eklenmiş ve 24.146 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar