Seramik Karo ile Porselen Karo | Seramik Firmaları

Son Trendler

TR Seramik Bayileri--------------------------
Facebook'ta Bizi Bulun

Yeniliklere ve seramik sektöründen haberlere en önce siz ulaşın ...
Teknik Bilgiler

Seramik Karo ile Porselen Karo


Seramik karolar ve porselen karolar günümüzde her mekanda kullanılmakta ve karşımıza çıkmaktadır. Ancak çoğu insan bu iki karo tipi arasındaki farkı bilmemektedir. Bu yazımızda kısaca bu iki karo tipinin üretimindeki ve kullanım alanındaki farklılıkları göreceğiz.

seramik porselen karo

Aşağıdaki tabloda sizlere seramik karolar ile porselen karolar arasındaki üretimleri göz önünde bulundurularak en büyük farkları listeledik.

Seramik Karo

Porselen Karo

Yer karosu, duvar karosu olabilir. Aşağıdaki bilgiler genel bilgiler olup yer ya da duvar karosuna göre değişiklik gösterebilir. Teknik porselen ya da sırlı porselen karo olabilir. Aşağıdaki bilgiler genel bilgiler olup teknik ya da sırlı porselen karoya göre değişiklik gösterebilir.
Demir oranı yüksek hammaddelerden üretilir Demir oranı düşük hammaddelerden üretilir
Yerli kil ve pegmatitler kullanılır Temiz, Ukrayna kili türü hammaddeler kullanılır
Elek bakiyesi yüksektir, yani daha kalın tanecikli hammaddelerden oluşur. Elek bakiyesi düşüktür, yani daha ince tanecikli hammaddelerden oluşur
Massesi renksizdir Ürün tipine göre massesi renklendirilebilir
Su emmesi yer karosunda %3 ‘ün altındadır. Duvar karosunda ise %12 – 15 arasındadır. Tüm porselen karo çeşitlerinde su emmesi % 0,03 ün altındadır.
Kalibre aralığı yaklaşık 0,9 mm’dir. Kalibre aralığı demek bir kutudaki karoların boyutlarındaki en büyük olabilecek fark demektir.
1145 C – 1185 C arasında yaklaşık 34-36 dakika süre ile pişirilir. 1200 C – 1210 C arasında yaklaşık 38 – 42 dakika süre ile pişirilirler.
Pişirilmesi ile küçülme oranları yer karosunda %1,2 oranında, duvar karosunda ise %0,6 oranındadır. Pişirilmesi ile küçülme oranı % 5 – 7 civarındadır. Bu da elek bakiyesinden dolayıdır ve su emmeyi etkilemektedir.

Tüm bu bilgileri özetleyecek ve kullanım alanlarını dikkate alacak olursak;

- Porselen karo daha dayanıklıdır, su emmesi daha düşüktür, daha kaliteli hammaddelerden üretilir, genellikle daha kalındır ve dolayısıyla daha pahalıdır.

- Seramik karolarda ise duvar karosu ve yer karosu ayrımı vardır, bu ayrım çok önemlidir. Yer karosu duvarda kullanılabilir ancak duvar karosu yerde kullanılamaz, çünkü duvar karoları mukavemeti çok düşüktür, su emmesi çok yüksektir. Bu nedenlerden dolayı çok çabul aşınır, yıpranır, çatlar ve kırılır.

- Yoğun kullanılan avm, mağaza, dış ortamlar gibi yerlerde porselen karolar tercih edilmelidir.

- Bir zamanlar fayans olarak bilinen ürünler günümüzde duvar karosu olarak önümüze çıkmaktadır. Ancak günümüzdeki duvar karoları eski fayanslara göre daha renkli ve daha büyük ebatlıdır.

Seramik Karo ile Porselen Karo sitemize 01 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 12.763 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar