Seramik Sektöründe Kil Sorunu | Seramik Firmaları

Son Trendler

TR Seramik Bayileri--------------------------
Facebook'ta Bizi Bulun

Yeniliklere ve seramik sektöründen haberlere en önce siz ulaşın ...
Teknik Bilgiler

Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir


Şu zamanlarda başta seramik üreticileri olmak üzere vitrifiye ve demir döküm üreticileri kil hammaddesi temini konusunda sıkıntı yaşayacaklarını konuşmakta ve çözüm arayışı içerisine girmektedirler. Bunun nedeni olarak ülkemizde kil hammadde rezervlerinin azalması ve kalanlarının da kullanımına izin verilmemesidir.

Konuyu Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur ile Kale Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ferdi Erdoğan şöyle özetlemektedirler;

Kemerburgaz ve Şile bölgesinin killeri şekillendirme ve bağlayıcılık bakımında çok önemli bir etmen olan “plastik” özelliktedir. Seramik imalatında yerine başkası getirilemeyek tek ham madde kildir. Karo seramik üretiminde yaklaşık % 40 oranında, vitrifiye üretiminde yaklaşık % 45 oranında kil kullanılmaktadır. Ülkemizde sahip olduğumuz yerli killer, ithal killere nazaran çok daha ucuzdur.

Şile kilinin bir tonu 70-80 TL iken ithal bir kilin tonu yaklaşık 240 TLdir. İthal kil bu nedenle üretim maliyetini yaklaşık %15 oranında arttırmaktadır.

Ferdi Erdoğan bu konuyu şöyle özetlemiştir , “Yerli kille üretimde bile Çin seramiği ile rekabet zorluğu varken şimdi ambargonun kalkması durumunda İran ve Rus menşeli seramiklerle rekabet etmemiz iyice zorlaşacak. Hedef pazarlarda kaybımız olacak” .

Zeynep Bodur Okyay konunun devamını şöyle anlatmıştır;

“Hammadde konusunda önemli bir riskle karşı karşıyayız. Kemerburgaz ve Şile tarafında bağlayıcı özelliği yüksek seramik killeri var. Alternatifi yok. Kemerburgaz bitti. Şile’de 2014 sonu itibariyle ruhsatlarda çalışma izni verilmeyecek. Nerden bulacağız? Ukrayna’yı gösteriyorlar. Bir kere arz güvenliği yok, yüksek maliyeti de cabası. Seramik sektörü korkuyor. Bu kil özel. Üstündeki kum tabakası demir dökümde kullanılıyor. Altındaki özel kil katmanı seramikte kullanılıyor. İthalata kalktığınızda maliyetler çok yükseliyor. Kemerburgaz kaynaklarına şehirleşme dolayısıyla izin vermiyorlar. Rezerv kullanılmadan bölge yapılaştı. Kısırkaya bölgesinde rezerv vardı, şimdi üzerinde şehir var. Şile’de ruhsatlara çalışma izini verilmiyor. Bölgeye kentsel dönüşüm alanı olarak bakıyorlar. Kentten uzaktaydılar, kentleşme yaklaştı ama hala 4 – 5 km kent dışında. Başka yerden temin edebilir miyiz diye çok aradık, İkame edebileceğimiz bir kaynak bulamadık. Söğüt havzası bitti. Konya’da biraz var, yeterli değil” diye konuştu.Son sektörel toplantı da dahil konu birçok kez hükümetin günmedine taşınmış. Zeynep Bodur Okyay, “Söyledik, anlıyorlar ama çözüm yok. TOBB’daki sektör toplantılarında dile getirdik, bakan not aldı. 4-5 sektör gündeme getirdi” dedi.

kil hammadde

Şile rezervinin sektöre 25-30 yıl yetebileceğini, bölgenin şartlı verilebileceğini belirten  Zeynep Bodur Okyay, “Biz açalım ama kapata kapata gidelim diyoruz. Sektör bunu zaten yasa gereği üstleniyor. Kötü görüntüyü önleyebiliriz. Şartlı açabilirler. En azından bir 10 yıl daha süre verilebilir. 5 yıldır uğraşıyoruz sonuç yok. Ukrayna’dan getirmek rekabetçi olmuyor. Yerli kaynak kullandığı için katma değeri çok yüksek bir sektörü ithalat bağımlısı haline getiriyorsunuz. İthalat 3 katı pahalı geliyor. Diğer sektörlerle birlikte hareket etmeye çalışıyoruz. Sanayinin vazgeçilmez hammeddelerini yapılaşmaların altına gömmek en çok ülkenin ekonomisine zarar verir”

Bu nedenle seramik sektörü için en önemli hammadde olan Kil konusunda acil olarak bir çözüm bulunması gereklidir. Yoksa seramik sektörü kısa zaman sonunda büyük kan kaybı yaşamaya başlayacaktır.

Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir sitemize 12 Mart 2014 tarihinde eklenmiş ve 3.354 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Haber Resim Galerisi

Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir
Seramik Sektörü Kil Sorunu Yaşayabilir

Yorumlar