Seramik Sektöründe Silikozis Tehlikesi | Seramik Firmaları

Son Trendler

TR Seramik Bayileri--------------------------
Facebook'ta Bizi Bulun

Yeniliklere ve seramik sektöründen haberlere en önce siz ulaşın ...
Teknik Bilgiler

Seramik Sektöründe Silikozis Tehlikesi


Silikozis hastalığı genellikle kot işçileri ile gündeme gelen bir hastalıktır. Ancak yakın zamanda gündeme düşen bir haber ile seramik sektörü çalışanlarının da bu hastalığa yakalandığı görülmüştür ve seramik sektörününde silikozis tehlikesine çok yakın olduğu görülmüştür.

seramik sektöründe silikozis

Bilecik ilimizdeki bir seramik fabrikasında çalışan işçilerin yaklaşık 15 yıl çalıştıktan sonra bu hastalık ile karşı karşıya kaldığı görüldü. Şuan iddia edilen rakamlara göre Bilecik ‘de bir seramik fabrikasında çalışan 110 işçi silikozis hastalığına yakalanmış durumdadır.

Peki silikozis nedir? Silikozis öncelikle bir meslek hastalığıdır. Silikozis, silika (SiO2) adı verilen maddenin uzun süre teneffüz edilmesi ile meydana gelen kronik bir pneumoconiosis (pnömokonyoz) hastalığıdır. Maden işçileri arasında bir zamanlar “Dul Bırakan Hastalığı” diye adlandırılmıştır. Bir işçinin kot taşlama işinde yaklaşık altı ay çalışması bile bu hastalığa yakalanması için yeterlidir. Hastalık belirtileri başlıca nefes darlığı ve yorgunluktur. Hastalığın diğer bir kötü yanı da sonradan o hasta eden ortamdan kaçınılsa dahi hastalık ilerlemeye devam etmektedir ve hastalık ölümcül bir hastalıktır.

Seramik Sektöründe Silikozis Tehlikesi sitemize 15 Mayıs 2014 tarihinde eklenmiş ve 2.225 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Haber Resim Galerisi

Yorumlar