Seramik | Seramik Firmaları

Son Trendler

TR Seramik Bayileri--------------------------
Facebook'ta Bizi Bulun

Yeniliklere ve seramik sektöründen haberlere en önce siz ulaşın ...
Teknik Bilgiler

Seramik


Seramik adlı bu yazımızda seramik nedir, seramikin tarihi, seramik çeşitleri, seramik karo gibi bir çok bilinmeyeni anlatıyor olacağız.

Seramik Nedir

Seramik bilimsel olarak bakılırsa ; bir kaç çeşit metal ile metal olmayan bazı elementlerin etkileşimi ile meydana gelen inorganik bir bileşik ürün olarak görülmektedir.

seramik

Dışarıdan bakıldığında farklı bazı özel toprak çeşitlerinin bileşimi sonra çok yüksek ısılarda pişmesi sonucu ortaya çıkan ürünler olarak bilinmektedirler. Bu toprak çeşitlerinin başında ülkemizde farklı amaçlarla da kullanılan ve çok iyi bilinen kil gelmektedir.

Çoğu kimse bilmese de tuğla, beton, çimento gibi maddeler de seramik grubu altında değerlendirilmektedir.

Seramik üretimi her alanda birden fazla adımdan oluşmaktadır. Toprak vb. malzemelerden çamurun oluşturulması ve şekillendirilmesi birinci adım olarak bilinirken sır ve pişirim ikinci adım olarak bilinmektedir.

İlk seramik eserler milattan önce altıbinli yıllara kadar dayanmaktadır.

Seramik denilince çoğu insanın aklı seramik vazolar, seramik kupalar, seramik biblolar gelse de bir o kadar da karo – fayans olarak bilinen ürünler de seramik olarak adlandırılmaktadır.

Seramik karolar da aynı seramik üretim mantığı ile üretilmektedir. Çamur ve şekillendirme sonrası seramik karolar üzerine sırlanma işlemi gerçekleştirilir ve sonrasında belli desenler verilerek fırınlanma yani pişirme aşamasına geçilir, sonrasında ise evlerimize iş yerlerimize uygulanan o harika ürünler olarak karşımıza çıkarlar.

Bu kadar seramikten bahsetmişken bir kavram kargaşasını da açıklayalım. Yerlerimizde , duvarlarımızda kullanılan bu ürünlerin asıl adı nedir, farklar nelerdir?

Seramik : Üretilen ürünün üretim tipini, hammadde özelliklerini belirtir. Yani ürünün seramik özellikli olduğunu gösterir.

Karo :Yer ve duvarlarımıza döşediğimiz kaplama ürünüdür. Aslında seramik olarak bilinen ürünün adı karodur.

Kalebodur : Türkiye’nin ilk karo markası denilebilir. Bu nedenle insanların ağzında yer etmiştir ve karo yerine kalebodur olarak söylenmektedir. Tıpkı çamaşır suyu yerine ace, deterjan yerine omo denilmesi gibidir.

Fayans : Karo ile aynı özelliklerdedir ancak daha önceleri daha küçük ebatlı ve genellikle beyaz zeminli, kare olan karolara verilen addır.

Yer Karosu : Karonun yerde kullanılan cinsine verilen addır.

Duvar Karosu : Karonun duvarlarda kullanıma uygun olan cinsidir.

Seramik Karo : Seramik özellikli – seramik hammaddesi ile üretilen karolara verilen addır.

Porselen Karo : Porselen özellikli – porselen hammaddesi ile üretilen karolara verilen addır.

Aslında bizim aldığımız zemin ya da duvara kullandığımız ürünler karo olarak geçmekte olup özelliklerine göre seramik karo ya da porselen karodurlar. Türkiye’de yani ülkemizde bu konuda çok iyi düzeylerdedir, bunu güncel haberlerimizden takip edebilirsiniz. Ülkemizin seramik sektöründeki öncü markaları arasında Vitra, Seramiksan, Çanakkale Seramik, Bien Seramik, Ege Seramik, Anka Seramik, Yurtbay Seramik, Graniser gibi markalar yer almaktadır. Tüm bu markaların Seramik Bayileri bilgilerine web sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Seramik sitemize 22 Eylül 2013 tarihinde eklenmiş ve 9.155 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar